Корисні властивості цикламена: застосування в медицині і косметології

1026

Про цілющі властивості цикламена (інші назви: дряква, альпійська фіалка) було відомо ще в III–IV століттях до нашої ери. Сьогодні рослина не входить в перелік офіційних лікарських препаратів, але застосовується в гомеопатії і рецепти народної медицини для зцілення від неврозів, гаймориту, головного болю, деяких гінекологічних захворювань, ревматоїдного артриту. З цикламена готують краплі, мазі, настоянки, масло. Народні цілителі вважають, що рослина нейтралізує негативну енергетику, тому рекомендують тримати його в будинку чутливим людям, схильним до частої зміни настрою.

Зміст

  • Склад і лікувальні властивості рослини, користь для організму

    • Хімічний склад
    • Лікувальні властивості
  • Різноманіття видів цикламена та їх застосування в медицині
  • Лікарські форми цикламена

    • Відео: як приготувати краплі з кореня цикламена в домашніх умовах
  • Області застосування рослини з рецептами

    • Запалення в області носоглотки
    • Застосування цикламена при порушеннях сну і неврозах
    • Лікування демодекозу
    • Застосування цикламена європейського при остеохондрозі
  • Використання квіток фіалки альпійської
  • Особливості застосування у дітей, при вагітності та грудному вигодовуванні
  • Протипоказання і побічні ефекти
  • Відгуки

Склад і лікувальні властивості рослини, користь для організму

Цикламен — знайомий всім гарний декоративний квітка, яка росте в природних умовах, але квітникарі-любителі вирощують його ще й на підвіконнях або дачних ділянках. Рослина славиться красою і лікувальними властивостями. У цикламена сплюснуте, схоже на цибулину клубневидное кореневище темно-коричневого кольору, яке служить основною сировиною для приготування гомеопатичних препаратів і цілющих зіль. Заготовляють коріння восени після завершення вегетаційного періоду. Бульби відразу переробляють або зберігають у погребі.

Корисні властивості цикламена: застосування в медицині і косметологіїКрасиві дикі цикламени, що ростуть у природних умовах, використовують при гаймориті і застудних захворюваннях

Хімічний склад

Лікувальні властивості цикламена пояснюються його складом, який вивчений не повністю. Встановлено, що бульби альпійської фіалки містять у собі ефірні олії, флавоноїди (органічні сполуки, які впливають на активність ферментів), гіркоти і алкалоїд цикламін, який при взаємодії з водою розщеплюється на глюкозу і полісахариди, утворюючи отруйна речовина — цикламиретин, надає терапевтичну дію на організм.

Цикламен відноситься до отруйних рослин, але коріння його дуже люблять дикі свині. Токсичні речовини не діють на них, за це дрякву називають «свинячим хлібом».

Лікувальні властивості

Дослідним шляхом встановлено, що завдяки наявності серцевих глікозидів в корені ліки, виготовлені на основі цикламена, стимулюють роботу серцевого м’яза, посилюють кровообіг і сприяють посиленню скоротливої здатності міокарда так само, як і препарати наперстянки. У рецептах народної медицини і гомеопатії альпійська фіалка використовується як:

  • протизапальний;
  • ранозагоювальний;
  • протимікробний;
  • кровоспинний;
  • седативний засіб.

Сік цикламена знищує віруси, що провокують запальні процеси при застуді, і є ефективним засобом при лікуванні синуситу, фарингіту, фронтиту, гаймориту. Будучи антисептиком, він згубно діє на хвороботворні мікроорганізми, використовується в терапії патологій шлунково-кишкового тракту, розладів травлення, метеоризму і кишкових кольок. У народі коріння цикламена застосовують для зупинки кровотеч, відновлення менструального циклу, лікування білей у жінок. Препарати з альпійської фіалки вживають при безсонні, невралгіях і нервових розладах, захворюваннях сечовивідних шляхів.

Корисні властивості цикламена: застосування в медицині і косметологіїДля зняття болю при невралгії рекомендують розтирати спину маслом цикламена

Кашку, приготовлену з кореня рослини прикладають до хворих суглобів при ревматоїдному артриті та подагрі, з макухи роблять примочки для лікування гемороїдальних вузлів. Здавна препаратами з цикламена користувалися для виведення веснянок і позбавлення від шкірних захворювань, застосовували при укусах змій, приймали всередину як глистогінний і блювотного засобу. Золу, що утворилася при спалюванні кореня, змішували з оцтом і змащували складом стегна при запаленні сідничного нерва. Цією сумішшю лікували різні пухлини і тріщини на шкірі, що з’явилися від дії холоду.

Відомий цілитель Авіценна, що жив на рубежі I–II століть нашої ери, займався вивченням цілющих властивостей цикламена. Він попереджав, що у вагітної жінки станеться викидень, якщо вона буде здійснювати прогулянки в тих місцях, де цвіте ця рослина, а висушена і прив’язана до зап’ястя цибулина цикламена обереже від небажаної вагітності.

Різноманіття видів цикламена та їх застосування в медицині

Цикламени належать до роду багаторічних трав’янистих рослин. У природних умовах вони ростуть на північному сході Африканського континенту, в Середземномор’ї, Середньої Азії, окремі види зустрічаються на Кавказі та Кримському півострові. До найбільш поширеним цикламенам відносяться:

  • перська;
  • європейський (альпійський);
  • плющелистный (неаполітанська);
  • африканський;
  • грецький;
  • мініатюрний кіпрський та інші.

В домашніх умовах і на садових ділянках найчастіше вирощують гібриди цикламена перського. Для них характерний сплощений кулястий корінь, досягає діаметра до 15 див. Незважаючи на велике кореневище, цикламен перський має слабко виражені цілющі властивості, тому більше використовується в декоративних цілях для прикраси інтер’єрів, клумб, фасадів будинків. При відсутності дикого і європейського його можна застосовувати для лікування гаймориту, неврозів, безсоння, головних болів, відновлення менструального циклу.

Корисні властивості цикламена: застосування в медицині і косметологіїРізні сорти цикламена перського використовують в декоративних цілях

Цикламен європейський має велику схожість з перським виглядом, але його рідше вирощують в домашніх умовах, оскільки він більш вимогливий до відходу. В бульбах квітки міститься набагато більше корисних речовин, що визначають цілющі властивості рослини, тому він частіше інших видів застосовується в народній медицині для лікування простудних захворювань, запалення приносових пазух, невралгій, ревматичних болів і інших патологій.

Корисні властивості цикламена: застосування в медицині і косметологіїЦикламен європейський, вирощений в домашніх умовах в горщику, володіє протизапальними і антибактеріальними властивостями

Цикламен плющелистный відноситься до дикорастущим видами, за лікувальними якостями не поступається європейській альпійської фіалку. В його корені міститься велика кількість алкадоида цикламина, тому він вважається дуже отруйною рослиною. Використовується для лікування синуситу, гаймориту, простудних захворювань, зняття болів у суглобах.

Корисні властивості цикламена: застосування в медицині і косметологіїСамий морозостійкий цикламен плющелистный вирощується не тільки в природних умовах, але і в кімнатному квітникарстві

Цикламен африканський в природних умовах зустрічається на кам’янистих грунтах в північних районах Тунісу і Алжиру, в Росії вирощується тільки в домашніх умовах в декоративних цілях. Бульби рослини дуже отруйні, але про лікувальні властивості цього виду відомо небагато.

Корисні властивості цикламена: застосування в медицині і косметологіїЦикламен африканський дуже ніжний і теплолюбний

Всі цикламени придатні для виготовлення лікарських препаратів, але найбільш цінними вважаються дикий і європейський види. Практичний досвід показав, що найбільше корисних інгредієнтів міститься в бульбах дрякв з рожевим забарвленням квіток. Слід врахувати, що ці рослини належать до отруйних, тому потрібно уважно стежити за дотриманням дозування при внутрішньому вживанні.

Корисні властивості цикламена: застосування в медицині і косметологіїБульби цикламена використовуються для приготування крапель, які надовго позбавлять від захворювань придаткових пазух носа

Коріння для приготування ліків збирають самостійно в лісі або для їх одержання спеціально вирощують квіти на підвіконні, ще їх можна купити у бабусь-травниць на ринку. Є також готові аптечні препарати, виготовлені із застосуванням екстракту цикламена. До них відносяться краплі і назальні спреї Неонокс і Синуфорте, лікувально-профілактичний комплекс Синус-ліфтинг. Вони застосовуються в терапії захворювань носа і навколоносових пазух.

У Стародавньому Римі цикламен вирощували для прикраси будинків і використовували як лікувальний засіб. Часто він служив захисним амулетом від пристріту заздрісників і недоброзичливців. Для сприятливого завершення вагітності жінки носили з собою квітку альпійського фіалки.

Лікарські форми цикламена

У народній медицині в терапевтичних цілях використовують бульби, а з квіток роблять косметичні препарати для поліпшення стану шкіри і емульсію для нанесення на тіло при обмороженнях. З цикламена готують наступні лікарські засоби:

  • свіжий сік. Для приготування витягнутий з землі коріння очищають від бруду, промивають водою, зрізають скоринку і подрібнюють серцевину з допомогою терки. Для отримання соку кашку віджимають через марлю, складену в 2-3 шари. Рідина розбавляють водою згідно з рецептом і використовують для закапування носа при гаймориті і приготування розтирань при подагрі, невралгії, остеохондрозі, для профілактики онкологічних пухлин, спринцювання при білях;
  • сік цикламена з додаванням масла. Застосовується при лікуванні запалень в гайморових пазухах. З свіжовіджатого соку і рослинного масла готують емульсію в пропорції 1:10. Закинувши голову назад, вводять по 1-2 краплі суміші в кожну ніздрю. Через кілька хвилин засіб подіє, і хворий стане чхати, з носа почнеться виділення гною. По завершенні чхання рота і носа промивають розчином соди або солі, для цього в 250 мл води розчиняють 0,5 ч. ложки будь-якого з інгредієнтів;
  • водний настій. Для приготування 1 ст. ложку подрібнених коренів заливають двома склянками крутого окропу. Суміш настоюють 15-20 хвилин, потім проціджують. Це засіб рекомендують приймати тричі на добу по чверті склянки при захворюваннях органів травлення;
  • настоянка дряква. В рецепті краще використовувати 70% спирт, але його можна замінити горілкою. Подрібнений корінь рослини заливають спиртом у співвідношенні 1:10, витримують 2 тижні в сухому затемненому місці, періодично збовтують, після чого проціджують. Народні цілителі радять приймати всередину по 30-40 крапель настоянки 2-3 рази на добу після їжі, а також використовувати в якості растирки при ревматоїдному артриті і болях в суглобах. При склерозі внутрішнього вуха (появі шуму у вухах) 15 крапель засобу розводять у 200 мл води і приймають всередину, денну дозу ділять на 3 прийоми;
  • настоянка з оцтом. Застосовується при ревматоїдному артриті та жовтяниці. Для приготування 1 частину подрібненого кореня дряква заливають 10 частинами столового оцту 3-4% концентрації. Настоюють 3 тижні в темному місці, вживають всередину по 1 чайній ложці за 30 хвилин до їжі;
  • масло альпійської фіалки. Для приготування краще підходить лісовий цикламен. Корені подрібнюють і заливають рафінованим соняшниковою олією в рівних пропорціях. Суміш настоюють у скляній банці в темному місці 3 тижні, регулярно струшують, застосовують для лікування гаймориту, головних болів і гіпертонії, запалення в порожнині рота;
  • мазь з краплями цикламена. Для приготування лікарського препарату знадобиться 50 г мазі Вишневського та по 5 крапель соку з листя алое і каланхое, кореня цикламена і ріпчастої цибулі. Інгредієнти ретельно перемішують скляному або керамічному посуді, після чого, використовуючи ватяні джгутики, вводять в носові ходи. Через 25-30 хвилин їх витягують. Мазь використовується для лікування запалень придаткових пазух.

Відео: як приготувати краплі з кореня цикламена в домашніх умовах

Області застосування рослини з рецептами

Народні цілителі рекомендують користуватися препаратами з цикламена для позбавлення від різних захворювань.

Запалення в області носоглотки

Для усунення закладеності носа і нежиті, лікування гаймориту, поліпів і аденоїдів використовують свіжовичавлений сік цикламена. Для приготування цілющого розчину знадобляться один корінь рослини і дистильована вода. Процедуру виконують у наступному порядку:

  • З дрібно посіченого кореня рослини готують свіжий сік згідно описаному вище рецептом.
  • Отриману рідину проціджують через кілька шарів марлі, щоб дрібні частинки кореня не потрапили в розчин.
  • З допомогою шприца сік розбавляють дистильованою водою в пропорції 1:10 і ретельно розмішують.
  • Перебуваючи в положенні лежачи, в кожну ніздрю вводять по 1-2 краплі отриманого розчину.
  • Випивають склянку гарячого чаю з ложкою меду і лимоном. Через 5-10 хвилин почнеться виділення слизу і гною, з’явиться відчуття печіння.
  • Очищають ніс від виділень і роблять промивання морською водою. Для цього в 1 склянці рідини розчиняють 1 чайну ложку морської солі.
  • Корисні властивості цикламена: застосування в медицині і косметологіїДля лікування гаймориту закапують ніс краплями з соком цикламена

    Ще одним засобом, який використовують у народі для лікування гаймориту і аденоїдів, є масло цикламена. При першому застосуванні готову масляну витяжку з кореня розбавляють рослинним маслом (будь-яким) в пропорції 1:20, щоб перевірити переносимість препарату. При відсутності почуття печіння в наступний раз концентрацію збільшують. Якщо ліки переноситься добре, фортеця складу поступово підвищують.

    Виконання процедури:

  • Лікування починають з промивання носа содовим або сольовим розчином.
  • Вводять піпеткою по 1-2 краплі олії в кожен носовий хід.
  • Після закапування роблять легкий масаж крил носа.
  • Через 15 хвилин після маніпуляцій рекомендують випити чашку відвару з грудного трав’яного збору з додаванням меду і часточки лимона.
  • Процедуру виконують два рази на добу. Терапія триває 1 тиждень, після чого потрібен 7-денну перерву. Для видалення аденоїдів і поліпів проходять 3 лікувальних курсу.

    Застосування цикламена при порушеннях сну і неврозах

    Альпійська фіалка допомагає впоратися з безсонням, надмірною емоційною збудливістю і нервовими розладами. Для лікування використовують водний настій кореня цикламена. Його п’ють після прийому їжі по 1 ст. ложці три рази на добу. Цим засобом також лікують захворювання печінки і травного тракту. Настій може зберігатися в холодильнику 2 доби, перед прийомом його нагрівають до 20 °C.

    Ефективним ліками також є настоянка з бульб. Щоб її приготувати, потрібно 10 г подрібнених цибулин рослини залити половиною склянки спирту або 250 мл горілки. Настоянку витримують у темному місці протягом одного тижня, після чого проціджують і, розбавляючи водою, випивають по 30-40 крапель тричі на день за 15-20 хвилин до їжі.

    Корисні властивості цикламена: застосування в медицині і косметологіїНастоянку цикламен використовують при нервових розладах

    Лікування демодекозу

    Для позбавлення від кліща знадобляться:

    • 1 корінь рослини;
    • шкірка 1 лимона;
    • 1 ч. ложка алюмокалиевых квасців;
    • по 150 мл оливкової і касторової олій;
    • яблучний оцет.

    Приготування лікувальної емульсії:

  • Бульби цикламена промивають водою, акуратно зрізують коричневу шкірку і натирають на дрібній тертці разом з шкіркою лимона.
  • В отриману кашку додають галун і масло рицини, отриману суміш ретельно перемішують.
  • Ставлять ємність з сумішшю в темне місце на три дні, щоб вона настоялася.
  • Через три доби у посуд з складом додають оливкове масло, ще раз перемішують і залишають в темному місці для подальшого настоювання.
  • Через три дні отриману суміш проціджують і застосовують для видалення кліща.
  • Для цього спочатку обличчя протирають яблучним оцтом, розведеним навпіл з кип’яченою водою, потім наносять масляну емульсію. Процедуру виконують ввечері перед сном. Лікування триває до тих пір, поки не покращиться стан шкіри.

    Корисні властивості цикламена: застосування в медицині і косметологіїВилікуватися від демодекозу допоможе емульсія, приготовлена з бульби цикламена

    Застосування цикламена європейського при остеохондрозі

    Народні цілителі використовують бульби рослини для позбавлення від болю в хребті при остеохондрозі. Для цього пацієнту призначають вживати всередину по 30 крапель спиртової настоянки цикламена за 10 хвилин до прийому їжі 3 рази в день. Додатково роблять коржі для прикладання на хвору область. Для їх приготування виконують наступні дії:

  • Бульби очищають від шкірки і подрібнюють на дрібній тертці.
  • Одну столову ложку отриманої кашки змішують з такою ж кількістю сиру.
  • Вливають у посуд з сиром і подрібненою цикламеном 1 сирий жовток курячого яйця, по 1 ч. ложці йоду і травневого меду. Суміш добре перемішують.
  • Поступово вводять у масу близько 100-150 г борошна для отримання пластичного тіста.
  • Хвору область змащують дитячим або іншим нейтральним кремом, щоб не отримати опік, формують корж потрібного розміру і накладають на спину, потім фіксують її бинтом або пластиром. Процедуру потрібно виконувати на ніч. Щоб повністю зняти больові відчуття, достатньо виконати 6 процедур.
  • Використання квіток фіалки альпійської

    Цикламен допомагає при лікуванні обморожень. Цілющу емульсію готують з рівної кількості гусячого жиру і квіток рослини. Суміш витримують на водяній бані протягом півтори годин, після чого промивають уражені ділянки перекисом водню, наносять готовий склад на м’які серветки і прикладають до тіла, закріпивши бинтом. Через 5-6 годин дію повторюють. Терапію проводять до повного лікування.

    Корисні властивості цикламена: застосування в медицині і косметологіїПри обмороженні на марлеву пов’язку наносять емульсію з квіток цикламена і накладають на уражену область

    Крем для обличчя з квіток альпійської фіалки зберігає свіжість шкіри, робить її пружною і допомагає позбавитися від зморшок. Для його приготування знадобляться:

    • 10 шт. квіток;
    • по 100 г масла касторки і жир з трубчастих кісток барана або теляти;
    • 50 г оливкової олії;
    • 1 ч. ложка бджолиного воску.

    Приготування:

  • Квітки цикламена подрібнюють у ступці і пересипають в скляний посуд.
  • Додають до квіткам касторку і виставляють ємність на 3 дні на сонці.
  • Через 3 дні в окремій мисці перетапливают кістковий жир з оливковою олією і змішують обидва складу.
  • Отриману суміш прогрівають до 70 °C, додають продукт бджільництва і, не доводячи до кипіння, перемішують до отримання однорідної консистенції.
  • Гарячу мазь фільтрують через марлю, розливають у приготовлені ємності та зберігають у холоді.
  • Крем наносять на обличчя перед сном, через півгодини залишки знімають серветкою.
  • Особливості застосування у дітей, при вагітності та грудному вигодовуванні

    Дряква відрізняється багатьма корисними властивостями, але препарати, приготовані з свіжого соку рослини, не можна використовувати для лікування дітей до 10 років, вагітних і жінок, що годують груддю. Цикламен відноситься до абортивним засобів і може призвести до тяжких наслідків, тому жінки повинні подбати про терапії запальних захворювань ще до зачаття. Дітям старше 10 років препарати рослини призначають тільки після консультації з лікарем, при вживанні концентрацію розчинів зменшують у два рази.

    Протипоказання і побічні ефекти

    Цикламен відноситься до отруйних рослин, тому користуватися зробленими з нього ліками можна тільки під наглядом лікаря. Протипоказаннями до застосування є:

    • схильність до алергічних реакцій;
    • індивідуальна непереносимість активних компонентів, що входять до складу кореня цикламена;
    • поліпозно і кістозний риносинусити;
    • наявність виразки шлунка або дванадцятипалої кишки (при внутрішньому вживанні препарату).

    Перед прийомом свіжого соку всередину його розбавляють водою, щоб не викликати опік і подальший набряк слизової. Застосування настоянок, настоїв і емульсій на основі дряква вимагає ретельного дотримання дозування і схеми лікування. Перевищення допустимої норми призведе до отруєння і небажаних наслідків:

    • запаморочення, втрати свідомості;
    • нудоті і блювоті;
    • кашлю, сильному чиханью;
    • відчуття жару, посиленого потовиділення;
    • болі в області носа і придаткових пазух;
    • судоми, порушення в роботі серцево-судинної і дихальної систем організму.

    Корисні властивості цикламена: застосування в медицині і косметологіїЧерез недотримання дозування при застосуванні препаратів з цикламеном може початися сильне чхання

    Після всіх процедур з препаратами цикламена потрібно ретельно вимити руки, щоб отруйні речовини не потрапили всередину. При появі ознак отруєння слід негайно припинити користуватися ліками і викликати лікаря. До його приїзду необхідно зробити промивання шлунка блідо-рожевим розчином марганцевокислого калію, випити сольове проносне і ентеросорбент.

    Відгуки

    Рослина цикламен пробирає ніс сильно при гаймориті…, я якось намагалася купити його бульби, шукала, так ніде і не вдалося знайти, а якщо б навіть і вдалося, то дуже складно і небезпечно навіть самої змішувати, засіб дуже потужне. Потрібно дотримуватися пропорції… Препарат Синуфорте теж застосовувала при гаймориті (він якраз на цьому цикламенів зроблений). Допоміг непогано, навіть без антибіотиків і проколів обійшлося, добре що на самому початку схаменулася…

    Вірочка

    http://www.km.ru/forum/zdorove/2013/02/13/svoistva-lekarstv-i-osobennosti-ikh-vozdeistviya/703928-kak-vylechit-gaimorit

    Ефективно лікування гаймориту — соком кореня цикламена. Не можу сказати, як ефективно працює мед, редька і т. д., а ось цикламен по численних дослідів виліковує до 75% хворих. Добре допомагає навіть при хронічній стадії захворювання. Хронічний (зимовий) нежить теж відмінно лікує. Але допомагає тільки природний корінь, тобто не вирощений в Голландії на добривах і всякої хімії, а той корінь, який виріс в природних для нього умовах.

    Дмитрий77

    http://dacha.wcb.ru/lofiversion/index.php?t6949.html

    У 2002 році я відпочивала в Сочі. Проходячи по набережній, я побачила чоловіка, що торгує рослинними препаратами. Я зацікавилася. Побачила корінь цикламена, дізналася, що він від гаймориту. Цією недугою я страждала з 1998 року, з частими загостреннями, важким перебігом і постійними приколами. Купила, принесла в пансіонат і відразу ж почала діяти, не чекаючи повернення додому. В інструкції написано «розводити 1:4»! Зараз я ніде не бачу вказівок на таку концентрацію, 1:10, 1:20 і т. д. але тоді я не розуміла, розвела і відразу ж капнула в обидві ніздрі. Початок палити так, що я намагалася залізти на стіну! Години дві або три! Потім потроху заспокоїлося. Я благополучно повернулася додому в Сибір. З того часу минуло 15! років, і за весь цей час не було жодного рецидиву!

    Юлія Іонова

    http://цикламен-лесной.рф

    У мене був гайморит. І знімок показав. Пробивати не дала. Вилікувала звичайним цикламеном. З кореня вичавила сік і по дві краплі закапала в ніс. Піднімається температура, але це нормально. Гній весь виходить. Минуло вже кілька років, поки нормально.

    Lyuidmila

    http://www.kid.ru/forum/txt/index.php/t40986.html

    Довго шукала корінь цикламена, знайшла. Продали мені його разом з рослиною. Слідуючи інструкціям, я його очистила, промила і натерла на терочку для дерунів. Потім вичавила через марлечку. З невеликого корінця вийшло несподівано багато соку. Потім я розбавила сік кип’яченою, ледве теплою водою в пропорції 1:5. Ефект, треба сказати, приголомшливий! Добре прогрело, почався сильний нежить. Багато говорять, що таке лікування назавжди позбавляє від гаймориту. Будемо сподіватися.

    Vokavi

    http://trindelka.net/forum/zdorove-i-krasota/kak-vilechit-gajmorit-s-pomoshyu-tciklamena-t3690.html

    Я вилікувала свій гайморит соком цикламена Рецепт знайшла випадково в газеті. Спочатку лікарі залікували антибіотиками, потім направили на прокол, але я відмовилася. Отже: у квітковому магазині купила цикламен, цибулину вимила, натерла на дрібній тертці, вичавила сік. 1 краплю соку розбавити 10 краплями води і капати в ніс натщесерце, потім пити чай з медом чи малиною, щоб розігріти… Гній починає сильно відходити на 3 день. 100% результат, перевірений на собі!

    Олена

    http://www.km.ru/forum/zdorove/2013/02/13/svoistva-lekarstv-i-osobennosti-ikh-vozdeistviya/703928-kak-vylechit-gaimorit

    Сік цикламена ефективний при лікуванні гаймориту і запальних захворювань приносових пазух. Але чудодійні властивості рослини цим не обмежуються. Цикламен допомагає в профілактиці і лікуванні серйозних хвороб. Застосовуючи препарати з кореня рослини, слід пам’ятати про токсичність, тому використовувати їх для зовнішнього і внутрішнього вживання можна після точного підтвердження діагнозу в медичному закладі. Для повного зцілення народні засоби з цикламеном поєднують з призначеннями лікаря.