Що любить і не любить нервова система

618

Наше тіло пронизане мережею нервових волокон. Їхня загальна протяжність — приблизно 1 мільярд метрів: шлях від Землі до Місяця і назад. Вони здатні до регенерації (без цього нам не встояти під ударами долі). Правда, відновлюються нервові волокна дуже повільно: близько 1 мм на добу.
Напишіть на аркуші паперу, що входить в сферу ваших життєвих інтересів: сім’я, робота, хобі (якщо воно є), улюблена собака або папужка і так далі. Чим довше виявиться список, тим менше у вашої нервової системи шансів стати мішенню для хронічного стресу: якщо щось не ладиться в одній області, завжди можна знайти віддушину в інших.

І пам’ятайте: міцна сім’я, вірні друзі — найбільш надійний захист від нервового зриву, захворювань нервової системи.

НЕРВОВА СИСТЕМА ЛЮБИТЬ

Свіже повітря

ЦНС буде вам вдячна за довгі прогулянки на свіжому повітрі. Адже мозок, займаючи всього 2% ваги тіла, поглинає 18% одержуваної організмом кисню набагато більше, ніж інші органи і тканини.
Нервова система любить просту їжу: хліб грубого помелу, крупи, особливо гречану і вівсяну, бобові, рибу, сушені білі гриби, м’ясо і субпродукти (печінка, серце, нирки). Вони багаті вітамінами групи В і нікотиновою кислотою, які особливо необхідні для справної роботи нейронів.

Сон

Спокійний, глибокий, безтурботний сон — ось що вам потрібно, щоб відновити яка розхиталася нервову систему. Спіть стільки, скільки потрібно вашому організму. 8 годин — це середня цифра. Одній людині достатньо 6 годин, а іншому потрібно не менше 9, щоб відновитися.
Ніщо так не зміцнює нервову систему, як купання, особливо морські, обтирання — словом, будь-які
водні процедури.

Зміна діяльності

Мудро чинить той, хто, як сказано у Маяковського, то «попрацює», то «попише вірші»: перемикання з розумової праці на фізичний для нервової системи ідеально.

Рух

Фізкультура, рух їй на благо, так як рівномірно розвивають м’язи, зміцнюють зв’язки, кісткову систему. Фізично тренована людина менше схильний до травм, які настільки небезпечні для ЦНС. До того ж на заняття спортом організм «відгукнеться» «м’язової радості» і викидом ендорфінів. Це природні ліки від стресу, яке виділяє головний мозок, благотворно впливає на стан вегетативної нервової системи.

Радість

Хочете мати здорові міцні нерви? Займайтеся тим, що приносить вам радість, чи то випилювання лобзиком, зустріч з другом або перестановка меблів у квартирі, і радуйте інших. Така думка фахівців.

НЕРВОВА СИСТЕМА НЕ ЛЮБИТЬ

Інфекції

Грип, ГРВІ, будь-яке інфекційне захворювання — найперші її вороги. Хвороботворні мікроскопічні диверсанти: віруси, бактерії, викликають інтоксикацію всього організму. Токсичні речовини «бомбардують» клітини вегетативної нервової системи. Результат «бомбардування»: головний біль, слабкість, біль у суглобах, сильне потовиділення. Якщо підхопили інфекцію, поспішіть на допомогу нервовій системі — займіть кругову оборону. Забезпечте собі повний спокій, ні в якому разі не переносите хворобу на ногах. Інакше не уникнути ускладнень з боку нервової системи — вегетосудинної дистонії, арахноїдиту та інших.

Захворювання вух, гайморових пазух, зубів

Якщо не виходить «захопити» нервову систему зненацька, інфекція йде в обхід. Почекавши, поки людина грунтовно запустить захворювання вух, гайморових пазух, зубів, вона по кровоносних шляхах проникає до мозкових оболонок, викликаючи гнійний менінгіт.

Прищі

Банальний прищ може стати причиною абсцесу мозку — стану, що загрожує життю. Тому, щоб не поширювати інфекцію, ніколи не видавлюйте прищі на обличчі, доглядайте за шкірою.

Укус комах

Погані новини для ЦНС зі світу комах. Весна, початок літа — найбільш активний період у житті кліщів, переносників вірусу енцефаліту, «прицільно» вражає нервову систему. Вирушаючи в ліс, одягніться так, щоб не стати легкою здобиччю кровосисних, або заздалегідь захистіть себе за допомогою щеплення.

Забій голови

Головний мозок, подібно до фортеці, з усіх боків захищений черепною коробкою, яка в змозі витримати навіть сильні удари і удари. І все ж нервова система не схвалить, якщо ви почнете перевіряти її на міцність. Судини мозку досить крихкі і при струсі страждають першими. У місці удару порушується кровопостачання, з’являються крововиливи. Наслідки дуже сумні: паралічі, порушення психіки, навіть смерть.

До речі, щоб отримати струс мозку, зовсім не обов’язково проймати лобом стіну, досить невдало приземлитися на «п’яту точку» і сильно пошкодити куприк. Дія удару дійде до мозку через хребет. А через кілька років застаріла і вчасно нерозпізнана травма головного мозку дасть про себе знати болісної головним болем, запамороченнями.

«Ганяєте» на велосипеді або мотоциклі, захоплюєтеся кінним спортом, боксом, хокеєм, контактними видами бойових мистецтв? Захистіть голову з допомогою відповідного шолома. Навчіться правильно падати і врахуйте: сильний забій або невдале «приземлення» — привід звернутися до лікаря.

Стрес

Удари долі не менш небезпечні і болючі для нервової системи. Не все вона може витримати. Стан хронічного стресу стає причиною неврозів.

Сонце

І ще одного різновиду ударів постарайтеся уникнути сонячних. За тривале перебування на сонці нервовій системі доведеться розплачуватися довго і важко, в найкращому випадку вегетосудинною дистонією.

Шум

Біда жителів великих міст — комунікативний стрес, викликаний надлишком інформації. В основному вона обрушується на наші голови з телеекранів і діє на нерви. Деякі звикають до ввімкненого телевізора настільки, що майже не помічають його. Між тим шум, агресивна, з точки зору видеоэкологов, образотворча середовище лягають додатковим навантаженням на нервову систему. Що робити? Візьміть за правило дивитися тільки ті передачі, які вас дійсно цікавлять. І… не забудьте вимкнути телевізор.