Чому не вистачає заліза?

469

Літня людина може скаржитися на запаморочення, шум у вухах, миготіння мушок перед очима. Як правило, це списують на вік, і даремно…

Непогано б здати аналізи

У більшості випадків анемія є проявом якого-небудь іншого захворювання, і це захворювання треба шукати. Зазвичай анемія відбувається на тлі хронічних захворювань серця і легенів. Якщо анемія розвинулася дуже швидко, значить, треба шукати джерело кровотечі. При цьому людина скаржиться на слабкість, підвищену стомлюваність, головний біль, задишку, сонливість. При наявності ішемічної хвороби серця можуть виникати загрудинні болі, втрата свідомості. Також хворі можуть скаржитися на запаморочення, шум у вухах, втрату лібідо, миготіння мушок перед очима. Як правило, ці симптоми проявляються поступово, і часто люди не звертають на це уваги і списують нездужання на старість. І марно. Непогано б здати аналізи. Для лікаря буде підказкою така інформація: якого кольору у вас сеча, як швидко ви втрачаєте вагу (це наявність злоякісної пухлини). Немає оніміння в кистях рук і стопах ніг — таке трапляється, коли не вистачає вітаміну B12 і фолієвої кислоти.

Дуже важливо сказати лікареві про можливі контакти з хімічними речовинами, наприклад розчинниками, фарбами. Багато хімічні речовини можуть чинити вплив на кров. До речі, немає крові в калі? Чорний, схожий на смолу кал говорить про кровотечі з шлунково-кишкового тракту. Таке трапляється при виразковій хворобі шлунка або дванадцятипалої кишки, а також ерозивно езофагіті. Яскраво-червона кров у калі часто поєднується з гемороєм, дивертикульоз або пухлини товстого кишечника. Анемія при хронічних захворюваннях зазвичай не буває важкою. Її лікування потрібно починати з виявлення і лікування основного захворювання, що послужило причиною анемії. Препарати заліза тут неефективні.

Що може стати причиною залізодефіцитної анемії?

Вона виникає, коли потреба організму в залізі перевищує споживання заліза з їжею. Залізодефіцитна анемія часто діагностується у людей середнього та похилого віку. Найчастіша причина її, пов’язана з кровотечами з шлунково-кишкового тракту. Іноді це кровотеча дуже повільний, важко діагностується. Провокують його гастрити, виразки шлунка та дванадцятипалої кишки, дивертикулез, ангиодисплазии кишечника і ракові пухлини товстого кишечника. До речі, виразки та гастрити нерідко викликають нестероїдні протизапальні препарати, які можна придбати без рецепта лікаря. Літні люди часто використовують їх як болезаспокійливі при захворюваннях опорно-рухової системи (наприклад, при остеоартрозах). Рідше причиною анемії можуть стати хронічні кровотечі з органів сечостатевої системи, гемофтиз (кровохаркання), хвороби системи згортання крові.

Залізодефіцитна анемія може з’явитися, якщо їжа, яку вживає людина, одноманітна і в ній не вистачає заліза. Тут таблетки, що містять залізо, використовуються у якості основного засобу для лікування анемії. Існують два види препаратів заліза глюконат заліза, який зазвичай випускається в двох дозах (300 і 325 мг), і сульфат заліза в дозі 325 мг. Для досягнення результату ці препарати треба приймати 3-4 рази на добу, поки гемоглобін не нормалізується.

Від анемії, у тому числі залізодефіцитної, можна позбутися за допомогою переливання крові. Зазвичай цей метод застосовується для лікування, коли у людини сильна задишка і слабкість. При ішемічній хворобі серця деякі лікарі радять переливати кров навіть пацієнтам, які не мають ніяких симптомів, якщо їх гемоглобін нижче 70 г/л. Думати, що робити це зовсім не обов’язково, якщо пацієнт почуває себе добре, невірно.

Якщо не відчуваються пальці рук і ніг…

Недостатність вітаміну B12 виявляється у кожної десятої людини. При цьому виникає порушення чутливості у вигляді «шкарпеток і рукавичок», м’язова слабкість. Зазвичай недостатньо вітаміну B12 в раціоні вегетерианцев. Знижено засвоєння цього мікроелемента у кожної третьої людини, який переніс резекцію шлунка, а також при захворюваннях тонкого кишечника типу дисбактеріозу. Які продукти треба їсти, щоб заповнити недолік вітаміну В12? Це молочні продукти, яєчний жовток, м’ясо, печінка, нирки і риба. Мінімальна денна норма — 3 мкг. Навіть якщо з’їсти зовсім трохи м’яса, випити півсклянки молока і з’їсти четвертинку яєчного жовтка, це дасть організму близько 10-15 мкг вітаміну В12.

Не вистачає фолієвої кислоти

Причина одна: неповноцінне харчування. У людському організмі запасів фолієвої кислоти вистачає лише на 4-6 місяців життя, тому її треба поповнювати щодня.

Фолієва кислота є в зеленій цибулі, петрушці, листках салату, цитрусових, печінки, в меншій кількості — в рибі, м’ясі та сирах. Прискорюють виведення фолієвої кислоти міцний чай, оральні контрацептиви, антациди — «Алмагель», «Фосфалюгель», протисудомні препарати — «Карбамазепін», «Фенітоїн» і препарати цинку.
#здоров’я #користь #вітаміни