Чисті зуби — хороша память

642

Чим більше досліджень проводять сучасні вчені, тим очевидніше стає, що регулярний догляд за ротовою порожниною – це не просто вимога зубних лікарів, спрямоване на підтримку здоров’я зубів і ясен, але і шанс на довгі роки зберегти здоров’я всього організму, в тому числі здатність перебувати у здоровому глузді.

Зв’язок між нормальною роботою мозку і чистотою ротової порожнини була виявлена в ході експерименту, проведеного вченими Західної Вірджинії. Дослідження охопило 270 літніх людей, які страждали неуважністю і віковим погіршенням пам’яті.

Тривалий час, протягом якого проводилося дослідження, дозволило визначити, що зв’язок між чистотою зубів і здібностями пам’яті дійсно є. Фахівці пояснюють її існування тим фактом, що регулярне дотримання правил гігієни ротової порожнини створює бар’єр для шкідливих мікробів, які не просто шкодять зубам, але і можуть взаємодіяти c різними речовинами організму людини. В той момент, коли потрапляння небезпечних мікроорганізмів в організм обмежується, поліпшується робота різних органів, в тому числі і мозку.

До речі, це майже не стосується людей, які замінюють регулярне чищення зубів використанням жувальної гумки, так як вироблений жуйкою на людський організм ефект сильно відрізняється від результатів застосування щітки і пасти.

Ще одне цікаве дослідження було проведено в Колумбійському університеті міста Нью-Йорка. Воно довело, що догляд за ротовою порожниною дозволяє довше залишатися при здоровому глузді, так як оберігає від розвитку деменції, або, простіше кажучи, слабоумства. З’ясувалося, що люди, які страждають на пародонтоз, карієс, утворенням зубного нальоту і інших зубних відкладень – одним словом, всілякими захворюваннями ротової порожнини, — набагато частіше відчувають пов’язані з поганою пам’яттю проблеми, такі як хвороба Альцгеймера та інших видів слабоумства.

В ході експерименту вчені визначили стан зубів і ясен у 2 300 осіб віком старше 60 років. У кожного п’ятого добровольця в порожнині рота були знайдені небезпечні бактерії, що призводять до розвитку періодонтиту. Вчених зацікавило те, що ті учасники, у яких цих бактерій було більше, помітно гірше за інших відтворювали на пам’ять нескладні речення, що складаються з трьох слів.

Результати даного дослідження опублікував журнал «Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry». Також були опубліковані і коментарі експертів, згідно з яким механізм впливу хвороботворних мікробів з ротової порожнини та їх вплив на розвиток слабоумства поки залишається загадкою, але впевнено можна сказати лише одне: дані мікроби руйнують кровоносні судини, що і у підсумку призводить до проблем з пам’яттю.

Так як у дослідженнях брали участь лише люди похилого віку, складно говорити про те, як якісний догляд за зубами позначається на якості пам’яті у молодого покоління. Проте головний результат очевидний – чищення зубів потрібна не тільки для підтримки здоров’я ротової порожнини, але для здоров’я всього організму. Адже багато інші дослідження, проведені різними вченими різних країн світу довели, що існує зв’язок між діяльністю живуть на поверхні ясен бактерій і розвитком діабету, проблемами з серцево-судинною системою і навіть кількістю вироблюваної сперми. І так як дослідження тривають, велика ймовірність того, що незабаром ми дізнаємося, які чинники обумовлюють виявлену в ході даних досліджень взаємозв’язок.