Береза повисла (береза бородавчаста) — властивості, лікування, застосування, рецепти

897

У народі березу повислую часто називають ще береза біла або бородавчаста. Всього нараховується близько 120 видів берези, але найбільш поширена береза бородавчаста. Береза — це не тільки красиве декоративне дерево, прекрасний будівельний матеріал, але її бруньки, листя, сік, кора володіють цінними лікувальними властивостями.

Особливо люблять і цінують березу повислую в Росії, де часто можна побачити цілі березові гаї. Побувавши одного разу в такий гаї, надовго залишаються світлі спогади.

Береза бородавчаста дійсно володіє якимись магічними властивостями, здатними поглинати негатив. А що стосується березового гаю, то це взагалі концентрація цієї світлої енергетики, є підживлюючим джерелом для людей. У перекладі з латинського, береза означає — ощасливлений, блаженний.

Для лікування використовують березові нирки, у них багато ефірних олій, листя, березовий сік, дьоготь і вугілля з березової деревини. Застосовується також березовий гриб (чага).

Бруньки берези повислої заготовляють в січні-березні, до розпускання, сушать на відкритому повітрі. Листя збирають у травні-червні і також сушать. Березовий сік — під час сокоруху, ранньою весною. Березовий віники для лазні, зрізують у другій половині червня, коли все листя розпустяться.

Березовий сік містить вітаміни В, С, мінеральні солі і мікроелементи (мідь, калій, залізо, магній, окис кальцію), сахарозу, яблучну кислоту, сапоніни, бутулол, ефірні олії, дубильні і ароматичні речовини. Він застосовується для лікування при подагрі, набряках, ревматизмі, при довгостроково не гояться ранах і трофічних виразках, при простудних захворюваннях, ангіні, бронхіті, бронхоектазах, при туберкульозі, запаленні легенів, активізує обмін речовин, є відмінним сечогінним засобом.

Березові бруньки застосовують при набряках серцево-судинного походження в якості сечогінного засобу, як жовчогінний засіб при захворюваннях печінки і жовчних шляхів, при бронхітах, трахеїтах в якості дезинфікуючого і відхаркувальний засіб, для гігієнічних і лікувальних ванн, при злоякісних пухлинах шлунково-кишкового тракту. Але, при недостатності функції нирок вони протипоказані, оскільки можуть викликати роздратування в нирках смолистими речовинами.

Відвар березових бруньок роблять з розрахунку 10 г бруньок на 1 склянку води, кип’ятять 15 хв, знімають і проціджують через марлю, приймають по столовій ложці 3-4 рази на день при перелічених вище захворюваннях.

Водний настій березових бруньок: беремо 2-3 столові ложки бруньок на 1 склянку окропу, настояти 6 годин, процідити. Випити протягом доби. Використовують для лікування цукрового діабету, він також є гарним глистогінним засобом, виганяє гостриків і аскарид, і на 50% збільшує виведення сечовини, хлоридів і збільшує фільтрацію в ниркових клубочків, корисний при затримці сечі при простатитах.

Ефективним способом боротьби з лупою є ополіскування голови настоєм з березових гілочок з листям, для цього березові гілочки заварюють в каструлі з гарячою водою, і остудити настій до прийнятної температури, миють їм волосся.

Спиртова настоянка на березових бруньок: беремо 1 частина березових бруньок і 5 частин 90%-го спирту медичного, тобто в співвідношенні 1:5. Наполягаємо 2-3 тижні, можна більше. Приймають як жовчогінний і сечогінний засіб по 1 чайній ложці за прийом. Зовнішньо використовують для компресів, втирань при міозитах, артритах, що погано гояться, виразках, саднах, пролежнях.

Листя берези (молоді) використовуються переважно в народній медицині . З них роблять настій проти набряків, пов’язаних з серцево-судинною недостатністю, захворювань нирок, недокрів’я, неврозів, вживають як сечогінний і потогінний засіб. Ванни з відвару листя берези приймають при радикуліті. При екземі кистей рук використовують відвар з гілок берези з листям. У гарячий відвар опускають руки на 20 — 30 хв., повторюють процедуру протягом дня 2 — 3 рази, руки не витирають.

Березове вугілля, зроблений з деревини, застосовується при метеоризмі і проносах.

Березовий гриб (чага), він же екстракт бифунгин, використовують при запаленні слизових шлунково-кишкового тракту, при лікуванні хронічного гастриту, полипозов шлунка і кишечника, дискінезії шлунково-кишкового тракту з переважанням атонії, виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки, злоякісних пухлинах шлунково-кишкового тракту. Чага уповільнює розвиток пухлини на початкових стадіях її утворення.

Березовий дьоготь є сильним антисептичним засобом, його застосовують зовнішньо при захворюваннях шкіри, опіках і гнійних ранах. З нього роблять мазі (точніше він входить до складу мазі Вількінсона, Вишневського та ін) для лікування грибкових захворювань шкіри, лускатого лишаю, екземи, корости, різної висипки і виразках.

Береза, протипоказання. Чага березова протипоказана хворим хронічним колітом і хронічну дизентерію. Препарати з берези, сік не можна приймати при лікуванні пеніциліном, або внутрішньовенному введенні глюкози. Березові бруньки можна використовувати при недостатності функції нирок. #здоров’я #наше_здоровье #трави #користь