9 показників крові, які розкажуть все про ваше здоровя

504

Отже, що ж говорить нам наша кров? Аналіз крові ми здаємо практично при будь-якому захворюванні. І грамотний лікар неодмінно відправить вас першим ділом “на кров”. Для загального аналізу кров береться або з вени або з пальця. Та первинний аналіз можна здавати не натщесерце. Але для розгорнутого їсти не можна ні в якому разі! Пам’ятайте це!

Причина такої вимоги проста: будь-яка їжа змінить ваш цукор в крові, і аналіз буде не об’єктивний. Найкраще здавати кров після невеликого відпочинку (саме тому найчастіше ми йдемо на аналіз вранці). Знову ж для чистоти дослідження.

Грамотний лікар обов’язково візьме до уваги ваш підлогу і фізіологічний стан. Бо як, скажімо, у жінок під час ПМС підвищується ШОЕ і зменшується кількість тромбоцитів.

Показники загального аналізу:

1. Гемоглобін(Hb)

Це пігмент крові, що міститься в еритроцитах, основна функція якого полягає в транспортуванні кисню від легень до тканин і виведення з організму СО2. Нормальні показники для чоловіків становлять 130-160 г/л , для жінок — 120-140 г/л. Якщо гемоглобін знижений, це говорить про можливу анемії, крововтраті або прихованому внутрішньому кровотечі при ураженні внутрішніх органів. Підвищення гемоглобіну, як правило, спостерігається при хворобах крові та деяких видах серцевої недостатності.

2. Еритроцити

Це безпосередньо червоні кров’яні тільця, які містять гемоглобін. Нормальні значення у чоловіків — (4.0–5.1) * 10 у 12 ступені/л і у жінок — (3.7–4.7) * 10 у 12 ступені /л Надлишок еритроцитів буває у здорових людей на великій висоті в горах, а також при вадах серця, хворобах бронхів, легень, нирок і печінки. Іноді це говорить про надлишок стероїдних гормонів в організмі. Недолік еритроцитів свідчить про анемію, гострій крововтраті, хронічних запальних процесах. І іноді буває на пізніх термінах вагітності.

3. Лейкоцити

Білі кров’яні тільця. Продукуються в кістковому мозку і лімфатичних вузлах і захищають організм від зовнішніх впливів. Норма для всіх — (4.0–9.0) х 10 в 9-й ступеня /л. Перевищення говорить про наявність інфекції і запалення. Велика їх кількість буває при різних ситуаціях, часом не пов’язаних з хворобами. Вони можуть підскочити від фізичної напруги, стресу або вагітності. Але буває, що лейкоцитоз пов’язаний із захворюваннями, а саме:

бактеріальними інфекціями;
запальними процесами;
алергічними реакціями;
лейкоз;
прийомом гормональних препаратів, деяких серцевих препаратів (типу дигоксину).
А ось лейкопенія (брак лейкоцитів) може говорити про вірусної інфекції (наприклад, при грипі) або прийомі деяких ліків, наприклад, анальгетиків, протисудомних.

4. Тромбоцити

Клітини, що забезпечують згортання крові, беруть участь в утворенні тромбів. Нормальна кількість — (180-320) * 10 у 9 ступені/л Якщо їх більше норми, то, можливо, у вас туберкульоз, виразковий коліт, цироз печінки. Таке буває ще й після операцій або при використанні гормональних препаратів. Знижений їх зміст трапляється при дії алкоголю, отруєнні важкими металами, хворобах крові, нирковій недостатності, захворюваннях печінки, селезінки, гормональних порушеннях. А також при дії деяких ліків: антибіотиків, сечогінних, дигоксину, нітрогліцерину, гормонів.

5. ШОЕ або РОЕ

Швидкість осідання еритроцитів. Це показник перебігу хвороби. Зазвичай ШОЕ збільшується на 2-4 добу захворювання, а піку досягає в період одужання. Норма для чоловіків — 2-10 мм/год, для жінок — 2-15 мм/год Підвищені показники бувають при інфекціях, запаленнях, анемії, хворобах нирок, гормональних порушеннях, шоці після травм і операцій, при вагітності, після пологів, під час місячних, а знижений спостерігається при недостатності кровообігу, анафілактичному шоці.

6. Глюкоза

Концентрація глюкози в здоровому організмі повинна бути 3,5–6,5 ммоль/літр. Надлишок глюкози свідчить про недостатній і нерегулярному харчуванні, гормональних захворюваннях, недолік — про цукровий діабет.

7. Загальний білок

Норма його — 60-80 грамів /літр. При погіршенні роботи печінки, нирок, недоїданні він знижується. Таке часто буває після жорстких дієт.

8. Загальний білірубін

Білірубін повинен показувати не вище 20,5 ммоль/літр. Він — індикатор роботи печінки. При гепатитах, жовчнокам’яній хворобі або руйнуванні еритроцитів білірубін підвищується.

9. Креатинін

Креатинін відповідає за ваші нирки. Його нормальна концентрація: 0,18 ммоль/літр. Перевищення норми — ознака ниркової недостатності, якщо не дотягує до норми — значить, потрібно підвищувати імунітет.