5 правил, як зміцнити серце і судини

535

Актуальні поради провідних кардіологів.

1. Не переїдайте

Для нормальної роботи серця потрібне повноцінне харчування: і білки (вони — «цеглинки» для м’язової тканини), і вуглеводи (це енергія), і вітаміни з мікроелементами.

Якщо їжа каменем лягає на шлунок, то посилюється і навантаження на міокард, навіть чисто фізіологічно. У кардіологів є навіть термін — «застольні серце». Це коли напад виникає на тлі переїдання. У спекотну погоду кров згущується і серцю важче розганяти її по судинах. Тому, щоб тримати судини в тонусі, є сенс дотримуватися старої мудрості і вставати з-за столу трохи голодним.

2. Налягайте на селеру і петрушку

* Свіжі стебла селери містять фітохімічних з’єднання — фталіди, які розслаблюють м’язові тканини в стінках артерій, що дозволяє уникнути судинних спазмів і поліпшити кровообіг. Дослідження показують, що вживання в їжу 100-150 грамів селери в день дозволяє організму отримати оптимальну дозу фталидов.

* Свіжий сік петрушки (1 ч. ложка на півсклянки води або 30-40 грамів зелені в день) знижує артеріальний тиск.

3. Пийте томатний сік

У томатах багато активного антиоксиданту — лікопену, а також клітковини і калію. Численні дослідження показують, що вони допомагають серцево-судинної системи. Томатний сік м’яко знижує артеріальний і внутрішньочерепний тиск, його корисно пити при гіпертонії та серцевої недостатності.

4. Заправте мотор імун-коктейлем

Щоб серце працювало справно, треба тримати під контролем артеріальний тиск. Тим, хто схильний до підвищеного, добре з ранку випивати склянку заварених ягід калини з 15-20 краплями настоянки ехінацеї, або знову ввійшов у моду відвар цикорію з медом і лимоном. Тим, у кого знижений тиск, підняти тонус і підвищити опірність інфекціям допоможе зелений чай з женьшенем або відвар ягід ожини з імбиром і цукром.

5. Поповнюйте запаси калію і магнію

Наше серце в нормі скорочується 60-70 разів на хвилину. І так кожну годину, кожен день! Уявіть, скільки йому потрібно сил, щоб без перебоїв ганяти кров по всьому організму. А засмутити серцеву провідність можуть дуже багато речей, навіть приємні, наприклад, радість від зустрічі з коханим або від поїздки у відпустку. Для того, щоб згладити вплив на міокард різних збуджуючих факторів, нам потрібні калій і магній. Ці мікроелементи підтримують скоротливу здатність серця. Добути їх можна з печеної картоплі, родзинок, квасолі, але не зайвим буде приймати їх додатково — у вигляді спеціальних комплексів.